11 września w Historii Kresów

11 września 2013

Franciszek Żwirko przed swoim samolotem RWD-6 po zwycięstwie w zawodach lotniczych Challenge 1932, na dwa tygodnie przed śmiercią

Franciszek Żwirko przed swoim samolotem RWD-6 po zwycięstwie w zawodach lotniczych Challenge 1932, na dwa tygodnie przed śmiercią

1932 – w katastrofie lotniczej zginęli por. Franciszek Żwirko – wybitny pilot wojskowy i sportowy z Kresów oraz inżynier Stanisław , zwycięzcy zawodów Challenge 1932.

Franciszek Żwirko urodził się w 1895 r. w Święcianach. Szkołę średnią ukończył w Wilnie. W czasie I wojny światowej walczył z Niemcami w rosyjskiej piechocie, m.in. w 27 Pułku Strzelców Syberyjskich i 674 Pułku Piechoty. W 1917 r. zgłosił się do Korpusu Polskiego gen. Dowbora-Muśnickiego w Rosji, potem walczył z bolszewikami w „białej” Armii Ochotniczej gen. Denikina.


W 1922 r. rozpoczął służbę w polskim lotnictwie. W 1926 r. zainicjował loty nocne w lotnictwie wojskowym, w 1929 r. wraz z Wigurą okrążył Europę na trasie Warszawa – Frankfurt – Paryż – Barcelona – Marsylia – Mediolan-Warszawa, długości 5 tys. km. Żwirko ustanowił też międzynarodowy rekord wysokości lotu – 4004 m.

Największym sukcesem Franciszka Żwirki i konstruktora Stanisława Wigury było zwycięstwo w międzynarodowych zawodach Challenge 1932. Polska załoga na samolocie RWD-6 zajęła pierwsze miejsce, wygrywając z uważanymi za faworytów załogami niemieckimi. Na pamiątkę tego wydarzenia 28 sierpnia jest Świętem Lotnictwa Polskiego. Dwa tygodnie później nastąpiła tragedia – Żwirko i Wigura zginęli w katastrofie koło Cieszyna na skutek oderwania się skrzydła samolotu RWD-6 podczas burzy.


1823 – urodził się Jan Zachariasiewicz – polski pisarz okresu pozytywizmu, dziennikarz. Większość życia spędził we Lwowie redagując szereg miejscowych czasopism postępowych. Zmarł w 1906 r.

1877 – w Oziembłowie (potem nazwanym Dzierżynowem) w Puszczy Nalibockiej urodził się w polskiej rodzinie szlacheckiej Feliks – zbrodniarz komunistyczny, działacz bolszewicki, twórca i szef pierwszych sowieckich organów bezpieczeństwa: Czeka, i OGPU, symbol terroru w rewolucyjnej i porewolucyjnej Rosji. Zyskał sobie miano „Żelaznego Feliksa”, „Krwawego Feliksa” i „Czerwonego Kata”. Zmarł w 1926 r. Przeczytaj więcej o Feliksie Dzierżyńskim.

1892 – urodził się Wincenty – polski generał, dowódca 8 Dywizji Piechoty, 1 Dywizji Piechoty Legionów i Grupy Operacyjnej Wyszków. Brał udział w wojnie polsko – ukraińskiej i polsko – bolszewickiej. W okresie międzywojennym był m.in. zastępcą dowódcy Obszaru Warownego „”. Zmarł w 1984 r.

1906 – w Wilnie urodził się Antoni – polski reżyser filmowy. Zmarł w 1970 r.

1910 – zmarł Mieczysław – polski pisarz. Studiował na Uniwersytecie Lwowskim. Urodzony w 1873 r.

1938 – po wyremontowaniu rodzinnego domu Adama Mickiewicza w Nowogródku (spalonego w 1881 r. i odbudowanego w 1887 r.) otwarto tu muzeum poety. Były w nim m.in. jego fotel, notatki, książki i akta sądowe ojca. Wszystko uległo zniszczeniu 22 czerwca 1941 r. podczas niemieckiego bombardowania. Muzeum odbudowano w latach 1986-89. Przeczytaj więcej o Domu Mickiewiczów w Nowogródku.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 11 września

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *