Ukraina: Z Polską czy z Banderą (WIDEO)

15 maja 2017

Ukraiński dziennikarz i politolog Wołodymyr Pawliw – krytyk ukraińskiej polityki historycznej – był 10 maja gościem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Polecamy Waszej uwadze wykład, który tam wygłosił, wskazując konieczność oparcia państwa na prawdzie. W wykładzie mowa jest m.in. o ludobójstwie wołyńskim, zacieraniu śladów polskości na Ukrainie i popadaniu w pułapkę kultu .

Wołodymyr Pawliw jest zachodnioukraińskim intelektualistą, znanym także z publikacji w Polsce. W 2014 roku portal Zaxid.net zamieścił jego tekst „Wybaczcie mi, bracia Polacy” (przypominamy go pod filmem). Pawilw działał w nielegalnym lwowskim czasopiśmie „Postup” które ukazywało się od kwietnia 1989 do lipca 1990 roku. W latach 1991-1995 kierował redakcją kultury kanału telewizyjnego STB. W latach 1998 oraz 2000-2005 mieszkał i pracował w Warszawie  jako korespondent „Radia Swoboda”. Od roku 2009 – szef wydziału informacji i stosunków zewnętrznych Ukraińskiego Uniwersytetu Katolikiego we Lwowie oraz Ukraińsko-Polskiego Klubu Dziennikarskiego „Bez Uprzedzeń”. Współpracował m.in. z wydawanym w Polsce tygodnikiem ukraińskim „Nasze Słowo”, „Gazetą Wyborczą” i tygodnikiem „”.


 W opublikowanym w 71 rocznicę rzezi wołyńskiej przez portal zaxid.net tekście Pawliwa „Wybaczcie mi, bracia Polacy!” czytamy m.in.:

„Mój dziad Hryhorij Pawliw w latach 1918-1919 walczył przeciwko nowej Polsce, za co odsiedział półtora roku w Przemyślu. Moi wujkowie Iwan i Mychajło w latach 40. działali w nacjonalistycznej partyzantce, za co zesłano ich do sowieckich obozów. Żaden z nich nie chciał opowiadać, za co konkretnie siedział. Może na ich rękach była krew niewinnych Polaków z Wołynia i Galicji?”. 

Pawliw ma żal do swoich przodków, za to, iż nie chcieli opowiadać o przeszłości. „Bo teraz zwracając się do Boga za każdym razem proszę: Panie, nie karz moich potomków, jeśli na rękach mojej rodziny jest krew niewinnie zamordowanych. Zwracam się też do moich licznych znajomych i jeszcze liczniejszych nieznajomych Polaków: wybaczcie mi, bracia!” – napisał Pawliw.

Większość Ukraińców nadal niewiele wie na temat zbrodni wołyńskiej, lub traktuje ją jako wymysł sowieckiej propagandy, chcącej w ten sposób oczernić ukraińskich nacjonalistów. Do zmiany tego stanu nie przyczynił się, niestety, żaden z ukraińskich przywódców.

„Niestety, żaden z nich nie skorzystał z okazji – ani prezydent Krawczuk, ani prezydent oligarchów Kuczma, ani prezydent narodowych utopistów Juszczenko, ani ten, czyje imię niech będzie przeklęte. Nie zorientował się w sytuacji i nowy prezydent Poroszenko. Może zresztą nie ma czasu o tym myśleć, a może status prezydenta wymaga doczekania do okrągłej rocznicy? A przecież przeprosiny nie bolą. Dlaczego do tej pory nie zrozumieli tego ukraińscy politycy i członkowie rządu?” – napisał Pawliw.

Ukraiński publicysta przypomina w tym kontekście o przyjaźni i wsparciu okazywanym jego rodakom przez Polaków. Wymienia m.in. polskich prezydentów: Lecha Wałęsy, Aleksandra Kwaśniewskiego, Lecha Kaczyńskiego i Bronisława Komorowskiego.

„My, Ukraińcy, musimy o tym pamiętać” – podkreśla Pawliw. „Dlatego wybrałem właśnie ten moment pełnego poprawności i współczucia milczenia, by wydać swój cichy głos: nie zapomnieliśmy i nie zapomnimy, a sprawiedliwość musi zwyciężyć. Przyjmijcie teraz moje przeprosiny, a sądzę, że przeprosiny od wszystkich nadejdą później” – kończy swój tekst z 2014 rokuWołodymyr Pawliw.

Kresy24.pl (HHG)

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

40 odpowiedzi Ukraina: Z Polską czy z Banderą (WIDEO)

 1. polskadogorynogami Odpowiedz

  15 maja 2017 w 13:03

  Raczej niech się lepiej nie zadaje z GW!!!

  • polak a nie riusski troll Odpowiedz

   16 maja 2017 w 19:47

   Dokładnie! na szczęście czas wybiórczej przeminął! teraz lansujemy Polskie interesy! a Pana Wołodymyra Pawliwa widziałbym w Polskiej Partii za Bugiem…
   oby więcej takich głosów!!

 2. Robert Odpowiedz

  15 maja 2017 w 13:13

  Do czasu opamiętania na Ukrainie, tylko z takimi ludźmi powinniśmy dialogować.
  Apologetom morderców należy tylko wszędzie wytykać ich kłamstwa i przeinaczenia.
  Drogą pojednania jest wspólne i szczere potępienie bestialstw i solenne przyrzeczenie, że takie postępowanie będzie po wieki piętnowane.

  • prawy Odpowiedz

   15 maja 2017 w 17:48

   „tylko z takimi ludźmi powinniśmy dialogować.”
   twierdzi Robert: słusznie ale to nie wszystko.

   ” a ze strony Polski dużą część historyków, którzy jeszcze kilkanaście lat temu podważali ludobójstwo na Wołyniu?”

   http://naszdziennik.pl/polska-kraj/181831,zadbajmy-o-godne-upamietnienie-zbrodni-ludobojstwa.html

   Oni dialogować będą?
   Przecież to ICH właśnie, rządzący RP, do dialogowania w imieniu RP z apologetami ludobójców,WYZNACZAJĄ.

 3. SyøTroll Odpowiedz

  15 maja 2017 w 13:28

  Obecnie chcą być z Polską, jako jedynym europejskim państwem bezkrytycznie ich wspierającym i banderowskim „anty”terroryzmem, na wschodzie. Ale tak się nie da, na dłuższą metę. „Proeuropejska” Ukraina w ten czy inny sposób będzie musiała odpokutować i Wołyń i Donbas. Pytanie czy my Polacy poświecimy naszą reputację dla sprawy niewartej, z polskiego punktu widzenia, gry.

 4. kocki Odpowiedz

  15 maja 2017 w 14:10

  Wołodymyr Pawliw- mądrze i poprawnie mówi… tak myśli absolutna większość Ukraińców, lub jest niewielki odsetek ukraincow …bardzo niewielki ,ktory myślę, że jest inaczej ,tak i polacy ,przykład-SyøTroll ???pewnie on jest fałszywy polak???

  • Enej bandyta Odpowiedz

   15 maja 2017 w 14:44

   Do @kocki, a ty kim jesteś ? Pytam tylko dlatego, że lubię wiedzieć z kim mam do czynienia.

   • kocki

    15 maja 2017 w 16:33

    Enej bandyta ty dla mnie nieciekawy -bandyta on i w Afryce -bandyta…co robić w Polsce -Amber-Gold pilnowal???

  • SyøTroll Odpowiedz

   15 maja 2017 w 19:46

   Kocki, a czy ja piszę, że on niemądrze mówi ? Mądrze, ale jest bardzo niewielu Ukraińców i Polaków którzy są w stanie przyznać się, przynajmniej przed samym sobą, do grzechów własnej nacji. Wołyń nie był pierwszym aktem konfliktu polsko-ukraińskiego, całkiem bez winy w nim nie jesteśmy, ale ich wina jest większa, co Pawliw przyznaje. Jego przodkowie nie mówili o przeszłości bo tamował ich wstyd, przed oceną ich postępowania ze strony potomków.

  • Marek Odpowiedz

   16 maja 2017 w 08:03

   To co kocki pisze to jest to co ja zawsze podkreślam: większość Ukraińców to nie zwolennicy Bandery, a ekstremiści mają może 5% poparcia. Zresztą czy milion Ukraińców przyjechałoby do rzekomo znienawidzonej Polski ? Ja ich widuje w wielu miejscach, czasem coś u nich kupuję, to są normalni ludzie tacy jak my. Pawliw mądrze mówi, ale obecnie rządzący mają problem: do władzy doprowadził ich Prawy Sektor. Jak mu się przeciwstawią to będzie kolejny „majdan”.

 5. Barnaba Odpowiedz

  15 maja 2017 w 15:16

  Jak jego publikowała Wyborcza to już od razu traci wiarygodność.

  • Pafnucy Odpowiedz

   15 maja 2017 w 22:26

   Akurat Pawliw to głos rozsądku Ukrainy. Bardzo mądrze mówi. Jest kilka takich wyjątków. Tu masz jego bardzo dobry wykład: https://www.youtube.com/watch?v=_T6onRUX2i0 ; Co do wyborczej, to każdy kiedyś w życiu popełnił jakiś błąd.

  • ltp Odpowiedz

   16 maja 2017 w 00:15

   To jakie wiarygodne tytuły polecasz?

 6. amtrak1971 Odpowiedz

  15 maja 2017 w 15:30

  ,,,, on sobie moze gadac ,,,wyklady powinny byc w szkolach ukrainskich i dla urzednikow rzadowych a nie w Polsce ,,, ruskim to nie na reke ze ten gosc mowi to co bylo ,,, kacapy wykorzystuja Bandere i UPA jako narzedzie niezgody miedzy narodami Polski i tym drugim ukrainskim ,,,, i tu jest wiadomosc dla iwana ruskiego , Polacy wczesniej czy pozniej sie dogadaja z Ukraincami , tego procesu juz nie mozna zatrzymac ,,, Polacy nie odpuszcza Ukrainy jak to kiedys bylo , bo Ukraina to historia Polski ,,

  • Pafnucy Odpowiedz

   15 maja 2017 w 22:37

   Jak Ukraina będzie banderowska to Polacy dadzą sobie z nią spokój. Putin doskonale o tym wie. Im więcej Bandery na Ukrainie tym mniej Polski. Rosja ma doskonale zinfiltrowane środowiska nacjonalistyczne. Utrzymywanie przy życiu nazistów ukraińskich jest w interesie Rosji. Tylko kiedy Ukraińcy to zrozumieją ? Czad banderyzmu zatruwa cały kraj i pcha go do Moskwy. Od lat to powtarzam żeby Ukraińcy zdecydowanie potępili banderowski nazizm i odcięli się od tego syfu. Tak jak zrobili to Niemcy z nazistowskim balastem. Bandera, szuchewycz, oun-b i upa to hańba Ukrainy.

   • prawy

    16 maja 2017 w 06:59

    Tych co wrzeszczeli wtedy, kto zinfiltrował?
    Internet niczym bilobil, dobrze na pamięć wpływa.

    http://kresy.pl/publicystyka/slawa-ukrainie-to-haslo-banderowskie/

 7. Maur Odpowiedz

  15 maja 2017 w 16:35

  Wołodymyr Pawliw, my Polacy nie mamy czego Ci wybaczać.
  Skoro rozumiesz ogrom bezsensownych krzywd wyrządzonych niewinnym ludziom przez swoich rodaków – nie potrzebujesz już niczyjego przebaczenia.

  Nie powinieneś być zły na dziadków za ukrywanie prawdy. Może zrobili lepiej zatajając ją?
  Nie dziedziczych ich grzechów odrzucając ich dziedzictwo.
  Żyj w pokoju i swoim potomnym przekaż swoje dziedzictwo.

  • prawy Odpowiedz

   15 maja 2017 w 18:00

   „Może zrobili lepiej zatajając ją?”

   Maur ich rozumie i nie od dzisiaj na różnych forach się w imieniu Polaków tak się wypowiada, jednocześnie podkreślając, jakim wielkim polskim patriotą onjest.
   stosuje technikę identyczną jak Czarnecki , tamten handluje przodkami i krewnymi z Wołynia a Maur przodkami z Wileńszczyzny.
   Nawet z Prawym Sektorem „oblizywać” się chciał i publicznie wyraz temu dawał.

  • prawy Odpowiedz

   15 maja 2017 w 18:16

   Maur widocznie chlał we Lvivie z tymi samymi archwistami od Wiatrowicza, bo oni po pijaku identycznie się tłumaczyli z niszczenia w zasobach odziedziczonych po NKWD/KGB dokumentów o zbrodniach UPA, NIEZNANYCH Polakom.

   IPN na życzenie SBU, przesłał bowiem kompletny zbiór
   informacji z posiadanej przez IPN wiedzy o zbrodniach OUN/UPA.
   Czy Izrael zadowolił w tej materii SBU nic mi nie wiadomo ale wiem, że Izrael od SBU,też podobne życzenie otrzymał.

   • Maur

    16 maja 2017 w 13:30

    Alboś kompletny dureń albo albo cham pospolity, niewiele rozumiejący.
    Jeżeli czegoś nie rozumiesz – spróbuj zapytać. Może jakaś dobra dusza udzieli odpowiedzi.

  • prawy Odpowiedz

   18 maja 2017 w 09:40

   Niejaki Maur do zrozumienia jego gierojciowsko pokręconej duszyczki, wzywa.

   Widocznie uważa że dla kogoś, jego giedrojciowsko wykręcona duszyczka, ciekawa jest.

 8. kocki Odpowiedz

  15 maja 2017 w 16:40

  amtrak1971 !!!! same tak-„””kacapy wykorzystuja Bandere i UPA jako narzedzie niezgody miedzy narodami Polski i tym drugim ukrainskim ,,,, i tu jest wiadomosc dla iwana ruskiego , Polacy wczesniej czy pozniej sie dogadaja z Ukraincami , tego procesu juz nie mozna zatrzymac!!!! ,,, Polacy nie odpuszcza Ukrainy jak to kiedys bylo , bo Ukraina to historia Polski ,,!!!! SUPER dziękuję- mądry człowiek!

  • Enej bandyta Odpowiedz

   15 maja 2017 w 17:32

   @kocki masz problem z podaniem narodowości ?

   • kocki

    15 maja 2017 w 21:19

    Enej bandyta -Kocki -nazwisko mojego dziadka -żołnierza wojska polskiego(walczył z niemcami-1939) i moja matka- urodzony na Wolyniu w RP2!!! co myślisz?

   • Pafnucy

    15 maja 2017 w 22:48

    „kocki” już wcześniej pisał że jest Ukraińcem. Po jego wpisach widzę że ma dużo więcej rozumu niż towarzysze od Tymy i Wiatrowycza.

   • Marek

    16 maja 2017 w 08:15

    Po co pytasz o narodowość ? Może to być Ukrainiec, mnie to nie przeszkadza. Lubię ich choćby za to, że mieli odwagę pod nosem Putina zrobić antyrosyjski majdan wiedząc jak to się może skończyć.

  • Enej bandyta Odpowiedz

   15 maja 2017 w 17:38

   Wracając do meritum, kacapy nie muszą nic wykorzystywać, to tylko durna polityka Ukraińców gloryfikujących upa i banderę prowadzi do niezgody. Niestety Kocki ale zgody nie będzie, ponieważ nie można jej zbudować na fałszu i grobach 250 tys Polaków. Tak więc kocki bez narodowości 🙂 napiszę Ci tak najprościej jak potrafię: banderowcy faszyści – NIE, Ukraińcy – TAK.

   • kocki

    15 maja 2017 w 21:26

    Enej bandyta -masz bardzo prymitywne myślenie…ile masz lat…studiował??? pisać własne komentarze??? wydaje co ty jestes prowokaterem???

  • ukrop Odpowiedz

   15 maja 2017 w 17:57

   Popieram mądry człowiek

  • Enej bandyta Odpowiedz

   16 maja 2017 w 07:48

   @kocki, kolego Ukraińcu, proszę wbić sobie do głowy, że Ukraina idzie w stronę faszyzmu banderowskiego, z powyższego wykładu wynika, że:
   primo – nie ma szans na pojednanie z banderowcami,
   po drugie primo – Ukraina to słabiutkie, biedne nibypaństwo, więc wszystko co Polska zainwestuje przepadnie,
   i po trzecie primo – niestety, ale jak powiedział prelegent, Ukraina się stacza i nikt tego już nie zawróci.
   Co powinna robić Polska, ano pokazywać jak w Europie wygląda państwo prawa i jakie wartości są ważne dla jej mieszkańców. Więc Kocki pakuj manatki i przyjeżdżaj do Polski, tylko zostaw soją ukraińskość po tamtej stronie granicy, ponieważ w Polsce nie gloryfikuje się katów, tylko ofiary.

   • kocki

    16 maja 2017 w 15:10

    Enej bandyta – ty jest poprostu banalny głupiec -nie jakego faszyzmu banderowskiego na Ukraine NIE-MA !!!jest prosto propagandowe klamstwo zydow i kacapow -zydam potchebno pieniądze i rząd …byłoby łatwe do zarabiania pieniędzy a kacapam mocarstwo imperium . na Ukraine dzisiaj rząd zydo-zlodzeuw i klamtcuw – to co ty jak dzięcioł powtorach stara piosenka o banderiwsah – to oznaczać co ty sam jest z tego zydo-kacapskiego stada.
    jeśli ty jesteś Polakiem ??? to zgniły i robaczywy.

   • SyøTroll

    16 maja 2017 w 21:44

    Rosjanie wykorzystali Wołyń i UPA by dać nam szansę na wyjście z twarzą z bezrefleksyjnego wspierania OUN/UPA/ATO. Część z nas woli się zniżyć do poziomu, ukraińskiej czerni z lat 40-stych, bo „bardziej nienawidzi Rosji, niż kocha Polskę”.

   • Enej bandyta

    17 maja 2017 w 15:42

    do@kocki powiedział banderowiec, na Ukrainie nie ma faszystów ani banderowców hahahahaha 🙂 Strzeż nas Panie Boże przed „przyjaźnią” z nimi. Tam co druga ulica to bandery, taka prawda Kocki banderowcu.

   • Enej bandyta

    18 maja 2017 w 12:46

    do @kocki http://zaxid.net/news/showNews.do?dekomunizatsiya_banderi&objectId=1426045

 9. Japa Odpowiedz

  15 maja 2017 w 17:36

  Ukraińcy dzielą się na ; Ukraińców i Upaińców.

 10. Kordian Odpowiedz

  15 maja 2017 w 19:16

  Tak niewiele trzeba by złość minęła ,,zaledwie kilka zdań płynących z serca ,ale ludzie nie chcą o tym wiedzieć.

  • prawy Odpowiedz

   15 maja 2017 w 21:27

   Przecież tegoż właśnie banderyzm i ZAKAZUJE,
   w swoim „dekalogu”
   Przypomnieć?

   • prawy

    15 maja 2017 w 21:32

    „Szanowni Państwo!
    Na stronie FB jednego z wykładowców Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego Wasyla Stefaniwa ujawnione zostały dowody, że jest tam wielu (oprócz Stefaniwa), którzy sprawiają, że przymiotnik Katolicki wydaje się być w nazwie tej instytucji nie na miejscu.

    Nie warto czytać, co tam pisze ta „naukowa” brać „katolicka” pod adresem kolegi, który deklaruje niechęć do kultu OUN-UPA oraz przyjaźń do Polaków.

    W zasadzie jest to wiadro pomyj, najdelikatniejsze życzenia to pozbawienie pracy, ale nie brak wezwań typu: „znaleźć i unieszkodliwić”.
    Taki jest klimat polsko-ukraińskiego dialogu na rzekomo katolickiej uczelni.

    W związku z tym chciałbym przypomnieć artykuł Wołodymyra Pawliwa z 6.04.2014 „Eurobanderowcy””

    http://suozun.org/aktualnoci/i_artykul-eurobanderowcy/

  • prawy Odpowiedz

   16 maja 2017 w 10:40

   Dlaczego i jak, ŁŻĄ !
   Opis.

   http://suozun.org/warto-obejrzec-i-przeczytac/i_kult-romana-szuchewycza-na-ukrainie/

 11. krzysztof Odpowiedz

  16 maja 2017 w 06:17

  No to w banderstanie ma chłopina przechlapane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *