Straty.pl – lista Polaków, ofiar II wojny światowej. Pomóż ją uzupełnić

1 września 2016

straty

Kliknij, aby powiększyć.

Blisko 5 mln nazwisk polskich ofiar II wojny światowej udało się zgromadzić w programie dokumentacyjnym „Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką” zainicjowanym w 2006 roku przez oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Baza danych zawiera dane ponad o 4,5 milionach ofiar i osób represjonowanych. IPN zaprasza do pomocy w uzupełnianiu tej ważnej dla Polaków listy, jak i odwiedzenia samej strony www.straty.pl.


Do uzupełniania listy zachęca się zarówno rodziny zmarłych, jak i wszystkie instytucje rządowe, pozarządowe czy organizacje społeczne. Każda informacja przybliża nas bowiem do poznania pełniejszego i dokładniejszego obrazu zniszczeń, jakich dokonała okupacja niemiecka na ziemiach polskich.

Dzięki zebranym w ramach programu danym możliwe będzie zweryfikowanie dotychczasowej wiedzy o stratach, która wcześniej opierała się na danych szacunkowych, oraz pokazanie skali terroru niemieckiego wobec obywateli państwa polskiego w granicach z września 1939 r. Ogólnodostępna baza danych – www.straty.pl – pozwoli także rodzinom na odnalezienie po latach informacji o osobach zaginionych w czasie wojny oraz na dotarcie do dokumentów znanych dotychczas jedynie historykom.


Zachęcamy do komentowania materiału na naszym oficjalnym fanpage’u: https://www.facebook.com/semperkresy/ 

Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:
Tagi:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *