Apel o pomoc dla cywilnej ludności na Donbasie

22 lutego 2017


na Ukrainie trwa już przez trzeci rok. Trzeci rok mieszkańcy Ukrainy różnych narodowości starają się pomagać żołnierzom, którzy bronią suwerenności Ukrainy i pokoju w Europie. Wielu ukraińskich obywateli uważa pomoc żołnierzom za swój obowiązek. Własnym wysiłkiem i środkami wspierają zrujnowaną w czasach Janukowicza armię.

Do pomocy przyczyniają się przedsiębiorstwa, różne instytucje oraz organizacje. Każdy z nich stara się mieć swój własny wkład w przybliżenie czasu pokoju i pokonanie wroga, który niespodziewanie wtargnął na ukraińską ziemię.

Do pomocy dołączają się także polskie organizację na Ukrainie, i partnerzy z Polski. W obwodzie żytomierskim bardzo aktywnie na tym polu działa Polskie Kulturalno-Oświatowe im. J. Lublińskiego na czele z prezesem organizacji Wiktorią .


„Przez długi czas zbieraliśmy różne potrzebne rzeczy w celu przekazania ich na front wschodni, lecz niestety za każdym razem coraz trudniej to robić. Pieniądze się kończą, nasze możliwości wspierania armii są także na wyczerpaniu. Pomagamy konkretnie – wojskowym z naszego miasta. Często wysyłaliśmy pomoc przez „Nową Pocztę”, czasami przekazywaliśmy przez innych żołnierzy jadących z krótkiego urlopu. Raz na pół roku wyjeżdżamy osobiście na wschód z darami. Nie jesteśmy żadną fundacją charytatywną, robimy to z serca. Nie możemy walczyć z karabinem w ręku i bronić państwa, ale możemy wesprzeć tych, którzy co chwila ryzykują własnym życiem” – mówiła Wiktoria Szewczenko.

30 stycznia 2017 r. po raz kolejny wróciła ze wschodu Ukrainy ekipa z Nowogrodu Wołyńskiego na czele z Wiktorią i przedstawicielem Fundacji „In Blessed Art.” EL’AZAR Hubertem Kampą. Dzięki pomocy Fundacji udało się zebrać mnóstwo darów dla ze Wschodu, darów dla ukraińskich żołnierzy.


„Jest nam bardzo przykro, że jeszcze w niedzielę przekazywaliśmy dary, a w nocy z czwartku na piątek na Starognatiwkę gdzie dotarły, spadły pociski rakietowe wystrzelone przez separatystów. Trudno opanować emocje. Zemsta? ? Przecież tam mieszka tylko ludność cywilna! Być tam, widzieć i rozmawiać z tymi ludźmi, a kilka dni po dowiedzieć się, że tą miejscowość ostrzelano…  I ta okropna bezradność wobec tego, co się dzieje!” – mówi prezes Fundacji In Blessed Art. EL’AZAR Hubert Kampa.

Osób zainteresowanych pomocą ukraińskim żołnierzom oraz dzieciom, mieszkającym w pobliżu strefy starć, prosimy kontaktować się z Wiktorią Szewczenko kresy_nv@wp.pl na Ukrainie lub z Panem EL’AZAR Hubertem Kampą w Polsce kontakt@inblessedart.com.pl.

Polskie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe im. J. Lublińskiego, Walentyna Jusupowa, Studencki Klub Polski, 22.02.17

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

22 odpowiedzi Apel o pomoc dla cywilnej ludności na Donbasie

 1. SyøTroll Odpowiedz

  22 lutego 2017 w 12:08

  „Żołnierze” ukraińscy pacyfikujący cywilów w ukraińskim Donbasie to „ludność cywilna”. Cudne, po prostu cudne. Szkoda, że to „Polskie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe im. J. Lublińskiego” do końca się zbanderyzowało. No ale cóż się dziwić, trzy lata szowinistycznej „proeuropejskiej” propagandy robi swoje.

  • Pomorzanin Odpowiedz

   22 lutego 2017 w 17:13

   A jak rosyjskie wojska pacyfikują ukraińskich cywilów to dobrze ? A co do tego stowarzyszenia widać moskiewska propaganda nie wyprała im mózgów jak tobie.

   • SyøTroll

    22 lutego 2017 w 21:50

    Tak wiem, kiedy „ukraińska armia” na rozkaz ukraińskiego prezydenta strzela do ukraińskich obywateli to oczywiście jest to wina Rosji, no bo niby kogo, wyznawco ukraińskiej propagandy ?

   • Luk

    23 lutego 2017 w 20:58

    @SyoTrol
    Nikt do nikogo nie będzie strzelał na Ukrainie kiedy rosyjskie żołdactwo opuści ten kraj.

 2. prawy Odpowiedz

  22 lutego 2017 w 12:49

  Do kogo ta polska pomoc trafia, żołnierzy czy cywili?

  Jaką pomoc otrzymują (Polacy) cywile na terytorium niekontrolowanym przez rząd w Kijowie?

  • Elazar Odpowiedz

   1 maja 2017 w 02:15

   Większość pomocy przekazem osobiście dzieciom, bo do nich była skierowana zbiórka darów w Polsce.

   Nie wiadomo jaką pomoc otrzymują, gdyż ta jest zwyczajnie zatrzymywana przez okupantów, nie ma możliwości przejazdu i swobodnego poruszania się.

 3. Red Odpowiedz

  22 lutego 2017 w 12:53

  Jestem zainteresowany pomocą dla ludności cywilnej Donbasu która od początku trwania konfliktu jest bombardowana i mordowana przez regularne wojska ukraińskie.
  Ciekawe jakie to dary (prezenty) otrzymają żołnierze ukraińscy za zebrane pieniądze ?

 4. Kicia Odpowiedz

  22 lutego 2017 w 13:17

  Może mniej pomników bandery ?

 5. Leon Z. Odpowiedz

  22 lutego 2017 w 13:24

  A pomoc ostrzeliwanym przez ukrainskie rakiety? ktos organizuje?

  • Pomorzanin Odpowiedz

   22 lutego 2017 w 17:05

   Putin wysyła humanitarne konwoje chyba.

   • SyøTroll

    22 lutego 2017 w 21:59

    Polskie Bractwo Prawosławnego św. Cyryla i Metodego też wysłała dwa tiry.

 6. Adr Odpowiedz

  22 lutego 2017 w 13:33

  Armii nie zniszczył Janukowycz tylko wszystkie kolejne ekipy.
  Pomarańczowi tak samo prowadzili politykę rabunkowej wyprzedaży uzbrojenia z zapasów a nawet dyżurów bojowych SZU (jako przykład można podać zestawy Buk sprzedane do Gruzji wyciągnięte ze służby operacyjnej)

  ,,zrujnowaną w czasach Janukowicza armię.” to wytrych ukuty przez obecne ,,elity” polityczne dla przykrycia własnej winny
  (pomijam nielicznych którzy dopiero ostatnio dostali się do Rady NAjwyższej szczególnie ochotników/żołnierzy jak Jurij Bielecki czy Semen Semenczenk z osiągnięciami organizacyjnymi i bojowymi)

  O sakli eksportu do samej Gruzji za rządów Pomarańczowych zajawka tutaj

  http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=3600&q=Juszczenko

  http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=1530&q=Ukrspeceksport

  inne ciekawe przykłady jak sprzedaż Su-24 za 1/3 ceny

  http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=1420&q=Ukrspeceksport

  informacje z 2009 Ukraina masowym dostarczycielem śmierci do Afryki

  http://www.newsweek.pl/swiat/ukraina—lider-wsrod-handlarzy-bronia,40563,1,1.html

  2008 piraci porywają statek z 33 ukraińskimi czołgami dla Kenii

  http://www.bankier.pl/wiadomosc/Piraci-u-wybrzezy-Afryki-porwali-ukrainskie-czolgi-1837102.html

  • SyøTroll Odpowiedz

   22 lutego 2017 w 15:02

   Dzięki za przypomnienie wszystkim, problem w tym że te fakty kłócą się z PR-em Godnych „proeuropejskich”, którzy cały problem widzą w „prorosyjskich”. Oj, pan również nie chce być poprawny politycznie, więc poprzez przypominanie faktów (w tym medialnych) ryzykuje pan uznanie za „ruskiego trolla”.

   • Adr

    22 lutego 2017 w 18:25

    Ja może i jestem ruskim trollem
    (to słowo obecnie znaczy tyle co faszysta albo terrorysta wszytko i nic sami Gyedroyciowcy sprawili że jest nic nie warte szermując nim na lewo i na prawo bez żadnej argumentacji) ale Ty nie.

    Jesteś lewakiem, żałosnym komunistycznym lachociągiem, popłuczynami po Róży Luksemburg i Baumanie z KBW.

   • SyøTroll

    22 lutego 2017 w 22:05

    Szkoda że nie widzi pan niczego poza skrajnościami – niczego pomiędzy terroryzmem czy szowinizmem a komunizmem ?

   • Adr

    23 lutego 2017 w 06:40

    @SyoTroll

    Przestań udawać niewiniątko.

    Nazwałeś Wyklętych bandytami jednocześnie rajcując się komunistycznymi janczarami więc to ty jesteś skrajny.

    Gdybyś napisał że część popełniła zbrodnie tak jak to ujął Kukiz ostatnio mielibyśmy o czym gadać.

    a tak jesteś [OCENZUROWANO] i mentalnym Banderowcem

   • SyøTroll

    23 lutego 2017 w 15:44

    Ty uważasz że ówczesna zależność Polski od ZSRR to była niewola, obecna zależność Polski od Brukseli (Berlina) i Waszyngtonu to wolność, ja zrównuję te ograniczone suwerenności ze sobą. Ja uważam, że zastraszanie i zabijanie cywili było zbrodnią, ty że zbrodnią było zastraszanie i zabijanie jedynie tych co współpracowali z „wyklętymi”. Po stronie twoich wyklętych było 200-300 tysięcy Jedynie Prawdziwych Polaków, po stronie Polski Powojennej 18 mln „polactwa przywiezionego na czołgach”. W związku z tym, skoro ja wg ciebie jestem „mentalnym banderowcem”, to kim ty jesteś, niewiniątko ? Dziwisz się że naród jest podzielony ? To się przestań dziwić. W wielu wypadkach możemy się zgodzić w niektórych jednak nie.

   • Adr

    23 lutego 2017 w 18:38

    @ wróć na Krytyke Polityczną

   • Luk

    23 lutego 2017 w 21:05

    @SyoTrol
    Polska została po 1945 przyłączona do Bloku Wschodniego i uzależniona od Moskwy siłą. Polacy wybrali zachodni kierunek dobrowolnie np. poprzez referendum w 2004.
    Nikt po 1989 nie mordował Polaków by obrali „słuszną drogę” w przeciwieństwie do pachołków Moskwy, którzy mordowali tysiące Polaków w tym Żołnierzy Wyklętych.
    Za to pokrętne wybielanie rosyjskich zbrodni na Polakach powinieneś dostać rosyjski trolu dożywotniego bana.

 7. amtrak1971 Odpowiedz

  22 lutego 2017 w 15:34

  ,, obowiazkiem Polski jest pomaganie ludnosci cywilnej , kacapy zabijaja i niszcza Polacy pomagaja ,

  • :( Odpowiedz

   22 lutego 2017 w 17:29

   Ty dalej chłopie nic nie nie rozumiesz ?
   To nie kacapy ani nie separatyści strzelają do swoich w Donbasie ,tylko ukraińscy żołnierze i to im potrzeba pieniędzy na następne pociski .

  • SyøTroll Odpowiedz

   22 lutego 2017 w 22:09

   Dobre by to było, gdyby jeszcze było prawdziwe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *