31 grudnia w Historii Kresów

31 grudnia 2013

Wojciech – „Marszałek Józef na Kasztance”

1856 – urodził się Wojciech Kossak – wybitny autor obrazów historycznych i batalistycznych, współautor Panoramy Racławickiej.

Stworzył wiele obrazów przedstawiających okres wojen napoleońskich i Powstania Listopadowego (m.in. dzieła „Sowiński na szańcach Woli” czy „Olszynka Grochowska”). Jego autorstwa są też słynne „Orlęta Lwowskie – obrona cmentarza”, „Szarża pod Rokitną” i wiele innych ponadczasowych dzieł. Malował również scenki rodzajowe, portrety i konie. Zmarł w 1942 r.


1655 – zmarł Janusz – wojewoda wileński, hetman wielki litewski, najpotężniejszy magnat swojej epoki. Znany większości Polaków z „Potopu” Henryka Sienkiewicza. Zobacz oddzielny artykuł o Januszu Radziwille.

1669 – zmarł Bogusław Radziwiłł – książę, chorąży wielki litewski, koniuszy wielki litewski, generalny namiestnik Prus Książęcych. Urodzony w 1620 r.


1682 – w Krasnymstawie urodził się Kacper Niesiecki – polski heraldyk, leksykograf, pisarz, jezuita, teolog. W 1710 r. otrzymał święcenia kapłańskie i stanowisko profesora retoryki oraz poetyki w Jarosławiu, gdzie też był kronikarzem tamtejszego Kolegium. Był kaznodzieją m.in. we Lwowie. Zmarł w 1744 r.

1873 – powstało Galicyjskie Towarzystwo Tatrzańskie.

1873 – zmarł Józef – polski dowódca wojskowy, generał, uczestnik Powstania Listopadowego. Urodził się w 1809 r. w Tulczynie na Podolu.

1888 – w Debreczynie koło Jampola urodził się Andrzej – polski malarz, scenograf, reprezentant awangardowej sztuki lat 20. i 30. XX wieku. Wystawiał m.in. w salonie Związku Zawodowego Polskich Artystów Plastyków we Lwowie. Zmarł w 1961 r.

1905 – w Siekierzyńcach pod Ostrogiem urodził się Tadeusz Breza – polski pisarz. Zmarł w 1970 r.

1908 – w Buczaczu urodził się Szymon Wiesenthal – austriacki dziennikarz, pisarz, działacz na rzecz tropienia niemieckich zbrodniarzy wojennych. Przyczynił się do ujęcia m.in. Adolfa Eichmanna. Ukończył gimnazjum w Buczaczu. Studiował na wydziale architektury Politechniki Lwowskiej. Wojnę przeżył we Lwowie. Najpierw wykupił się NKWD od zsyłki na Syberię, potem cudem uniknął śmierci w czasie likwidacji getta przez Niemców. Zmarł w 2005 r.

1916 – zmarł Kazimierz – polski malarz. Uczestnik Powstania Styczniowego na Litwie, zesłaniec syberyjski. Autor obrazów o wątkach historycznych i legendarnych, pejzaży Wileńszczyzny i Tatr, scen rodzajowych i religijnych. Duży zbiór jego prac znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie. Urodzony w 1840 r. w Dziembrowie na Wileńszczyźnie.

2002 – zmarł Kazimierz – polski reżyser teatralny, aktor, polityk, prezes ZASP, minister kultury i sztuki, urodzony w 1924 r. w Kowlu.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 31 grudnia

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *