3 sierpnia w Historii Kresów

3 sierpnia 2013

Józef Konrad Korzeniowski

Józef Konrad

1924 – zmarł Joseph (Józef Konrad Korzeniowski) – światowej sławy angielski pisarz z polskich Kresów, autor „Lorda Jima” i wielu innych utworów o tematyce morskiej.

O twórczości Conrada nie napiszemy tu nic nowego, natomiast za swój obowiązek uważamy przypomnienie jego kresowego pochodzenia. Urodził się w 1857 r. w Berdyczowie, był synem pisarza Apollona Korzeniowskiego. Jego wuj Stefan był jednym z przywódców Powstania Styczniowego. W 1861 r. rodzice Józefa Korzeniowskiego zostali zesłani za działalność przeciwko caratowi do Wołogdy w głębi Rosji. Po śmierci matki przyszłego pisarza – Ewy z Bobrowskich – zaopiekował się nim jej brat Tadeusz. Jako 17-latek Korzeniowski wyjechał w 1874 r. do Marsylii.


Na tym związki Korzeniowskiego z Kresami w zasadzie się kończą. Pod koniec życia nosił się z zamiarem powrotu do Polski, ale ostatecznie nie był w stanie tego zrealizować. Wypowiadał się natomiast o sprawach polskich w publicystyce i poparł pożyczkę rozpisaną w 1920 r. w USA przez rząd walczącej z bolszewikami Polski.

1569 przyłączono do Korony i Litwy jako wspólną własność.


1775 – Katarzyna II wydała manifest o likwidacji Siczy Zaporoskiej.

1873 – założono Galicyjskie Towarzystwo Tatrzańskie.

1886 – we Lwowie zmarł – polski pisarz, znakomity humorysta i satyryk. Uczył się najpierw u Bazylianów w Buczaczu, a następnie studiował na Uniwersytecie Lwowskim. Największy rozgłos przyniosły mu publikowane od 1868 r. „Kroniki lwowskie”. Pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim. Urodził się w 1838 r. w Stanisławowie.

1941 – w Auschwitz zginął Stanisław Sedlaczek – polski pedagog, harcmistrz. Studiował na Politechnice Lwowskiej. Członek Zetu i organizator drużyn sokolich. Przyboczny 7 Lwowskiej Drużyny Skautowej. W 1913 r. wszedł do redakcji „Skauta” oraz do Związkowego Naczelnictwa Skautowego jako sekretarz. W latach 1914-15 prowadził tajną pracę skautową we Lwowie zajętym przez wojska rosyjskie. Urodzony w 1892 r. w Kołomyi.

1946 – zmarł Ignacy – polski polityk, publicysta, minister skarbu, zwolennik Piłsudskiego. W lutym 1918 r. na czele polskiego oddziału wojska zajął Litewski przepędzając garnizon bolszewicki. W lipcu 1920 r. podczas wojny polsko-bolszewickiej został szefem Oddziału II Naczelnego Dowództwa Wojska Polskiego. Zdaniem Piłsudskiego, to m.in. dzięki jego umiejętnościom wywiadowczym Polacy odnieśli w tej wojnie zwycięstwo . Urodzony w 1891 r.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 3 sierpnia

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *