Wrzuć na:
" />

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

23 października w Historii Kresów

23 października 2013
Król Aleksander Jagiellończyk w Sejmie. Fragment drzeworytu w Statucie Łaskiego

Król Aleksander Jagiellończyk w Sejmie. Fragment drzeworytu w Statucie Łaskiego

1501 – król Aleksander Jagiellończyk zatwierdził polsko-litewską Unię Mielnicką. Był to ważny krok do połączenia Polski i Litwy w jedno państwo.

Zawarta w Piotrkowie 3 października 1501 r. i zatwierdzona 23 października unia stanowiła, że Polska i Wielkie Księstwo Litewskie „łączą się i spalają w jedno nierozdzielne i nieróżne ciało”. Oba narody miały wspólnie wybierać władcę – króla polskiego. Tym samym tracili dziedziczne prawa do Litwy. Ponadto planowano ujednolicenie waluty i wzajemne wspieranie się militarne, co było szczególnie ważne w obliczu wspólnego zagrożenia ze strony Moskwy.


W praktyce nie została zrealizowana w wyniku separatystycznych tendencji części rodów litewskich i niezbyt przychylnej postawy samego króla Aleksandra Jagiellończyka, będącego przecież także wielkim księciem litewskim. Akt ten był jednak bardzo ważnym wydarzeniem w historii Polski i Litwy, gdyż stworzył fundament dla późniejszej polsko – litewskiej Unii Lubelskiej z 1569 roku, która stała się początkiem Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

1793 w Grodnie ratyfikował .


1823 – w Zamościu urodził się Antoni – polski pisarz, dziennikarz. W latach 1858-1862 kierownik szkoły męskiej w Żytomierzu. Za udział w organizacji powstańczej został zesłany do Owrucza. Po powrocie został nauczycielem domowym na Podolu. W latach 1864-1866 więziony w Kijowie. Zmarł w 1903 r.

1891 – zmarł Ignacy Fonberg – polski chemik, lekarz, profesor Uniwersytetu Wileńskiego. Członek wileńskiego Towarzystwa Szubrawców. Urodzony w 1801 r.

1927 – w Wilnie urodził się Andrzej – polski malarz, grafik, rzeźbiarz, fotograf, poeta, pisarz, scenograf. Dzieciństwo spędził nad Żejmianą pod Święcianami, w rodzinnym zaścianku Sudany.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 23 października

Wrzuć na:
Tagi:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *