21 lipca w Historii Kresów

21 lipca 2013

Książę Adam Stanisław Sapieha

Książę Adam Stanisław

1903 – zmarł książę Adam Stanisław Sapieha – wybitny polityk niepodległościowy i działacz gospodarczy w Galicji, wielokrotny poseł do Sejmu Krajowego, związany ze Lwowem.

Urodził się w 1828 r. Ukończył gimnazjum we Lwowie. Zaangażował się w uwieńczone sukcesem starania o autonomię Galicji. Podczas Powstania Styczniowego propagował sprawę polską na Zachodzie. Aresztowany przez Austriaków, zbiegł wkrótce z więzienia we Lwowie za granicę i w 1864 r. pełnił funkcję Komisarza Rządu Narodowego na Francję i Anglię. Po pewnym czasie wrócił do Galicji, gdzie do końca życia wspierał polską działalność niepodległościową i uczestniczył w życiu politycznym. W 1894 r. otrzymał honorowe obywatelstwo miasta Lwowa.


Niestety, Adam Stanisław Sapieha zawsze miał wśród ziemian miał opinię „radykała”, a dla demokratów pozostawał „magnatem”, co nie ułatwiało mu pozyskiwania sojuszników. Odnotujmy, że był m.in. ojcem kardynała Adama Stefana Sapiehy. Twarz księcia Sapiehy nosi książę na obrazie Jana Matejki „”.

1904 – zakończono pierwszą fazę budowy Kolei Transsyberyjskiej. Rozpoczęła się kolonizacja Syberii na wielką skalę.


1943 – w ZSRR sformowano 2 pod dowództwem gen. Władysława Andersa.

2005 – zmarł Stanisław Stomma – polski publicysta, działacz katolicki urodzony w 1908 r. w Szacunach koło Kiejdan. Studiował prawo na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie.

2011 – w Pińsku zmarł Kazimierz – polski duchowny katolicki, arcybiskup metropolita mińsko-mohylewski, kardynał. Urodzony w 1914 r. Jego ojciec zginął w obronie Wilna w 1920 r. Uczył się w gimnazjum w Baranowiczach, ukończył seminarium w Pińsku. Więziony przez w Brześciu nad Bugiem. Po powstaniu Związku Polaków na Białorusi w 1990 r. bardzo aktywnie włączył się w jego działalność, m.in. pełnił funkcję zastępcy prezesa i wszedł do zarządu głównego. Przeczytaj więcej o Kardynale Kazimierzu Świątku.

Kresy24.pl / Wikipedia / Historyczne Kalendarium Kresowe – 21 lipca

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *