12 lipca w Historii Kresów

12 lipca 2013

Sowieccy doradcy i funkcjonariusze powiatowego UB w Augustowie. Pierwszy z lewej: Mirosław Milewski, późniejszy generał i minister spraw wewnętrznych PRL

Sowieccy doradcy i funkcjonariusze powiatowego UB w Augustowie. Pierwszy z lewej: Mirosław , późniejszy generał i minister spraw wewnętrznych PRL

1945 – początek Obławy Augustowskiej, w której aresztowało w lipcu w Puszczy Augustowskiej ok. 7 tys. osób. Los 600 z nich jest nieznany. Mogli zostać zabici koło Grodna.

Operacja przeprowadzona przez  385 Pułk Strzelecki Wojsk Wewnętrznych NKWD , wspólnie z Armią Czerwoną oraz oddziałami LWP i UB, miała na celu rozbicie i likwidację polskiego podziemia niepodległościowego w rejonie Suwałk i Augustowa. Obława była częścią większej antypartyzanckiej akcji prowadzonej także na Litwie. Szczególnie aktywny udział w pacyfikacji brał późniejszy szef PRL-owskiego MSW Mirosław Milewski.


Sowieci otaczali wsie, aresztując mieszkańców podejrzewanych o komtakty z polską partyzantką – łącznie ok. 7 tys. osób. Uwięziono je w ponad 50 obozach filtracyjnych, gdzie torturowano i przesłuchiwano skrępowanych drutem kolczastym w dołach zalanych wodą. Część zatrzymanych wróciła do domów, natomiast około 600 Polaków wywieziono w nieznanym kierunku i ślad po nich zaginął.

W maju 2013 r. rosyjski historyk Nikita ujawnił dokument, który jednoznacznie potwierdza fakt dokonania na nich mordu przez sowietów. Kierowali nią generałowie sowieckiego kontrwywiadu wojskowego – Iwan Gorgonow i Paweł Zielenin. Nadal nie wiadomo, gdzie popełniono zbrodnię i gdzie znajdują się ciała ofiar. Jedna z wersji mówi, że jest to Fort w Naumowiczach pod Grodnem.


Przeczytaj obszerny artykuł na ten temat i rozmowę z Nikitą Pietrowem.

1704 – Stanisław został wybrany na króla Polski.

1769 – zwycięstwo konfederatów barskich nad Rosjanami w bitwie pod Słonimiem.

1892 – w Drohobyczu koło Lwowa urodził się Bruno – wybitny polski pisarz i awangardowy grafik pochodzenia żydowskiego.

Po zajęciu Drohobycza przez Niemców w czasie II wojny Schulz z rodziną trafił do getta, gdzie jego prace zainteresowały gestapowca Feliksa Landaua. W zamian za gwarancję bezpieczeństwa i żywność Schulz ozdabiał ściany kasyna gestapo i malował portrety Landaua. Został jednak zastrzelony przez Karla Gunthera – innego gestapowca rywalizującego z Landauem. Przeczytaj artykuł o Brunonie Schulzu i jego śmierci.

1910 – we Lwowie urodził się Tadeusz – jeden z najsłynniejszych polskich psychologów, twórca teorii czynności. Ukończył polonistykę i psychologię na uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. W latach 1939-1941 pracował tam na katedrze psychologii. Zmarł w 2000 r.

1920 – w Moskwie podpisano traktat litewsko-sowiecki. Litwa chciała formalnego uznania swego państwa przez Rosję Radziecką i wypłacenia przez Rosjan odszkodowań. Bolszewicy chcieli wciągnąć Litwę do wojny z Polską, usiłując wykorzystać polsko – litewski konflikt o i Suwalszczyznę. Planowali też przejęcie kontroli nad Litwą.

1920 – podczas sowieckiej napaści na pociąg zginął jadący nim Antoni Mińkiewicz – polski inżynier górnik, działacz społeczny, minister aprowizacji w latach 1918-1919. Od stycznia 1920 r. był naczelnym komisarzem Zarządu Cywilnego Ziem Wołynia i Frontu Podolskiego. Urodzony w 1881 r.

1934 – utworzono Miejsce Odosobnienia w Berezie Kartuskiej, przez niektórych historyków sowieckich uważane za obóz koncentracyjny. Przeczytaj więcej o obozie w Berezie Kartuskiej.

1952 – zmarł Władysław Konopczyński – historyk polski, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek Towarzystwa Naukowego Warszawskiego i Polskiej Akademii Umiejętności, współtwórca i pierwszy redaktor naczelny Polskiego Słownika Biograficznego, erudyta i poliglota (14 języków), poseł na Sejm I kadencji w II RP.

Ukończył historię na Uniwersytecie Lwowskim. Więzień obozu koncentracyjnego Sachsenhausen. Uczestnik wwojny polsko-bolszewickiej. Urodzony w 1880 r.

2009 – Dalia objęła urząd prezydenta Litwy. W 2011 r. podpisała ustawę o oświacie dyskryminującą mniejszość polską na Litwie.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 12 lipca

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *