Wrzuć na:
" />

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone


Aleś Bialacki nominowany

16 lipca 2012

Szef niezarejestrowanego na Białorusi Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna” Aleś został zaproponowany przez europosła Jacka Saryusz-Wolskiego do nagrody im. Sacharowa przyznawanej przez osobom i organizacjom zasłużonym dla obrony praw człowieka i wolności. Bialacki jest też kandydatem  do Pokojowej Nagrody Nobla.

Jak powiedział PAP europoseł jest nagrodą za odwagę i niezłomność w walce o wolność, demokrację i . Aleś Bialacki od początku swojego dorosłego życia był zaangażowany w obronę uniwersalnych wartości demokratycznego świata, za co sam stracił wolność. Dlatego świat, a szczególnie Parlament Europejski, który jest forum obrońców demokracji, wolności i swobód wszystkich Europejczyków, nie może o nim zapomnieć”.

Pod koniec stycznia  wysłała do komitetu noblowskiego wniosek o rejestrację kandydatury Bialackiego do Pokojowej Nagrody Nobla. Podpisali się pod nim polscy parlamentarzyści, ponadto wsparli ich koledzy z Rady Europy. W kwietniu wniosek został zarejestrowany.


4 sierpnia minie rok od aresztowania Bialackiego.  W listopadzie 2011 roku sąd w Mińsku skazał go na 4,5 roku kolonii karnej o zaostrzonym rygorze wraz z konfiskatą mienia. Według sądu nie zapłacił podatków od kwot przechowywanych na kontach bankowych w Polsce i na Litwie. Obrońcę praw człowieka skazano na podstawie min. dokumentów bankowych przekazanych białoruskiej prokuraturze przez stronę polska i litewską.

Nagroda Sacharowa przyznawana jest przez Parlament Europejski od 1988 roku. Jak dotąd przyznano ją już Żannie Litwinie i reprezentowanemu przez nią Białoruskiemu Stowarzyszeniu Dziennikarzy (2004 rok) oraz  politykowi, kandydatowi w wyborach prezydenckich w 2006 roku, liderowi ruchu „O Wolność” Alaksandrowi Milinkiewiczowi.


kresy24.pl

 

 

Wrzuć na:
Tagi:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *