Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

 • Aleś Bialacki nominowany

  16 lipca 2012

  Szef niezarejestrowanego na Białorusi Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna” Aleś został zaproponowany przez europosła Jacka Saryusz-Wolskiego do nagrody im. Sacharowa przyznawanej przez osobom i organizacjom zasłużonym dla obrony praw człowieka i wolności. Bialacki jest też kandydatem  do Pokojowej Nagrody Nobla.

  Jak powiedział PAP europoseł jest nagrodą za odwagę i niezłomność w walce o wolność, demokrację i . Aleś Bialacki od początku swojego dorosłego życia był zaangażowany w obronę uniwersalnych wartości demokratycznego świata, za co sam stracił wolność. Dlatego świat, a szczególnie Parlament Europejski, który jest forum obrońców demokracji, wolności i swobód wszystkich Europejczyków, nie może o nim zapomnieć”.

  Pod koniec stycznia  wysłała do komitetu noblowskiego wniosek o rejestrację kandydatury Bialackiego do Pokojowej Nagrody Nobla. Podpisali się pod nim polscy parlamentarzyści, ponadto wsparli ich koledzy z Rady Europy. W kwietniu wniosek został zarejestrowany.

  4 sierpnia minie rok od aresztowania Bialackiego.  W listopadzie 2011 roku skazał go na 4,5 roku kolonii karnej o zaostrzonym rygorze wraz z konfiskatą mienia. Według sądu nie zapłacił podatków od kwot przechowywanych na kontach bankowych w Polsce i na Litwie. Obrońcę praw człowieka skazano na podstawie min. dokumentów bankowych przekazanych białoruskiej prokuraturze przez stronę polska i litewską.

  Nagroda Sacharowa przyznawana jest przez Parlament Europejski od 1988 roku. Jak dotąd przyznano ją już Żannie Litwinie i reprezentowanemu przez nią Białoruskiemu Stowarzyszeniu Dziennikarzy (2004 rok) oraz  politykowi, kandydatowi w wyborach prezydenckich w 2006 roku, liderowi ruchu „O Wolność” Alaksandrowi Milinkiewiczowi.

  kresy24.pl

   

   

  Wrzuć na:
  Tagi: , , , , , , , , , ,

  W związku z odmową dalszego dofinansowania działalności portalu przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP stracili Państwo możliwość komentowania u nas artykułów, gdyż nie posiadamy środków na opłacenie pracy moderatora. Nie możemy natomiast wpuszczać kilkuset komentarzy dziennie bez moderacji, gdyż zbyt często nawołują one do przemocy, zawierają zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam. Bardzo nam przykro, że w ten sposób została ograniczona swoboda Państwa wypowiedzi. Przywrócimy komentarze kiedy tylko znajdziemy własne środki na bardzo skromne opłacenie moderatora. Zapraszamy do komentowania na naszym fanpage'u na Facebooku.