11 kwietnia w Historii Kresów

11 kwietnia 2013

"Polonia" - wielka alegoria narodowa Jana Styki (fragment)

„Polonia” – wielka alegoria narodowa Jana Styki (fragment)

1925 – w Rzymie zmarł Jan – polski malarz historyczny, batalistyczny i religijny ze Lwowa. Wraz z Wojciechem Kossakiem był współautorem Panoramy Racławickiej.

Urodził się w 1858 r. we Lwowie. Studiował m.in. pod kierunkiem Jana Matejki. Po studiach zamieszkał we Lwowie, gdzie miał pracownię. Do dziś istnieje we Lwowie piękna willa Jana Styki. Potem przebywał Kielcach, a w końcu wyjechał najpierw do Paryża, a potem do Włoch.


1597 – stracono Seweryna (Semena) – urodzonego w Husiatynie ukraińskiego atamana, przywódcę powstania kozackiego przeciwko Rzeczypospolitej. Został pokonany w 1596 r. przez hetmana polnego koronnego Stanisława Żółkiewskiego w Bitwie pod Łubniami (na uroczysku Ostry Kamień). Po tej bitwie został wzięty do niewoli na pobliskim uroczysku Sołonica.

Próbował uciekać, ale został schwytany i przewieziony do Warszawy, gdzie skazano go na karę śmierci. Kara została wykonana na Górze Szubienicznej, na której wzniesiono ponad 200 lat później Cytadelę Warszawską.


1764 – podpisanie układu rosyjsko-pruskiego o przymierzu. Miał on na celu zahamowanie reform w I Rzeczypospolitej.

1773 – w Warszawie zakończył obrady Sejm Rozbiorowy, w czasie którego zatwierdzono traktat podziałowy – .

1831: zwycięstwo powstańców w bitwie pod Poryckiem.

1889 – w Tarnopolu urodził się Ludwik Ehrlich – polski prawnik, profesor Uniwersytetu Lwowskiego i Jagiellońskiego. Po wojnie współpracował ze Stałym Trybunałem Rozjemczym w Hadze i Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym w Norymberdze. Zmarł w 1968 r.

1925 – w Kowaliszkach (obecnie Litwa) urodził się Zygmunt – polski afrykanista, socjolog, antropolog, poeta, żołnierz Armii Krajowej i następnie Ludowego Wojska Polskiego, ojciec prezydenta Bronisława Komorowskiego. Zmarł w 1992 r.

1930 – we Lwowie urodził się Stanisław Russocki – polski historyk, profesor Uniwersytetu Warszawskiego. Zmarł w 2002 r.

1940 – w Kownie urodził się Władysław – polski lekkoatleta, jeden z najlepszych polskich miotaczy kulą, mistrz olimpijski z Monachium w 1972 r. Ponadto był aktorem i artystą estradowym. Zmarł w 1998 r.

1956 – skazany na dożywocie pilot myśliwski Stanisław został zrehabilitowany i uwolniony.

1984 – zmarł Władysław Liniarski – polski wojskowy, pułkownik, komendant Białostockiego Okręgu ZWZ-AK, jeden z Żołnierzy Wyklętych, działacz podziemia antykomunistycznego, ofiara represji stalinowskich. W 1979 r. został członkiem Komitetu Porozumienia na rzecz Samostanowienia Narodu. Urodzony w 1897 r.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 11 kwietnia

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *